• Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
  • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
  • Nasıl bıraktıysak öyle döndük.. Yeniliklerle, etkinliklerle dopdolu Forumexe başlıyor...! :)
    Öyleyse git konuş onlara; "Forumexe emaneti olan bu Şehr-i Oyun'u geri alacakmış de" de onlara, hadi.
  • Tüm üyelerimizin katılımını bekliyor ve eski , yeni tüm dostlarımızı ekibimize davet ediyoruz.. Rep kalktı ama emeğe saygı hep olacak :)

minecraft forumu gaziantep günlük daire betebet minecraft türk xenforo irc forum 1xbet giriş

Linux Mint Nedir? Linux Mint Kurulumu ve Linux Mint İndir

No.Passage

Forum Üyesi
epin  işlemleri için onlineepin.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Linux Mint, Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinin çekirdek (Kernel) mimarisi üzerine temellendirilmiş topluluk tabanlı ve açık kaynaklı ücretsiz bir Linux dağıtımıdır.

Linux Mint
isletim sistemi olarak normal Windows isletim sistemine yakinligi ile bilinir ve Cinnamon masaustu ortamini kullanmaktadir. Bilgisayar kullanicilarina kur ve calistir seklinde paketlerle gelen marketinde her sey dusunulmus, gayet kolay kurulum ile hersey elinizin altinda. Windows'un aksina Linux Mint'de Adobe Flash yuklu olarak gelmektedir ve buna ek olarak yazilim paketlerinide aktif olarak direk kullanabilirsiniz.

Linux Mint Kurulumu​

Kurulumuda en az Windows kadar kolay. Ayrica kurulum diger ubuntu tabanli dagitimlara benzerlik icerdigi icin ve Turkce dil destegi sundugu icin zorluk cekmeden kolayca kurabilirsiniz.

Linux Mint'i asagida indir linkinden indirip, usb yada cd uzerine yazdirarak asagida yer alan maddeleri takip ederek kolayca kurabilirsiniz.

Not: Boot kaynagini birincil olarak atamayi unutmayiniz, aksi halde kuruluma baslayamazsiniz.

Linux Mint’i bir alt başlıkta yer alan açıklama içerisindeki linkten kolayca indirip, bir USB belleğe veya CD’ye yazdırarak kurulum işlemi için hazır hale gelebilirsiniz. Kurulum medyanızı hazırlamanızın ardından bilgisayarınızı boot kaynağı birincil olacak şekilde yeniden başlatın ve Linux Mint’in masaüstünün gelmesini bekleyin. Masaüstü geldikten sonra;

1- Usb veya cd'nizi takip boot kaynaginida birincil olarak atadiktan sonra bilgisayarinizi yeniden baslatin.
2- Masaustunde yer alan ''Install Linux Mint'' secenegine cift tiklayin.
3- Istediginiz kurulum dilini secip devam edebilirsiniz, ben kendim turkce olarak kurdum.
4- Kurulacak alani yapilandirin, Linux Mint kurulabilmesi icin EXT4 dosyasi formatinda bicimlendirilmis bir alaninizin olmasi gerekmektedir. * Bilgisayarınız eski bir bilgisayar değilse SWAP yani Takas alanı oluşturmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızın RAM belleği 2 GB veya daha düşükse RAM belleğiniz kadarlık bir alan daha oluşturup bu alanı SWAP alanı olarak belirleyin. Kurulum alanlarını seçtikten sonra bir sonraki adıma geçin.
5- Saat ve tarih kisimlarini ayarlayin.
6- Bilgisayar adi,kullanici adi ve sifre belirleme kisimlarini atayin.
7- Kurulum isleminin tamamlanmasini bekleyin ve kurulum bittikten sonra ''Simdi Yeniden Baslat'' secenegine tiklayin.

Genel kurulum bilgileri yukarida yer almaktadir, adim adim ilerlediginizde ve son 7. maddeyi uyguladiktan sonra Linux Mint ekrani sizi karsilayacaktir.

Linux Mint'in son ve guncel surumunu indirmek icin TIKLA

Kurulum ile ilgili yada paket secimleri ile ilgili soru ve sorunlarda konu altina yazarsaniz yardimci olmaya calisirim.

* Ayrica Turkce klavye olmadigi icin yazilarda karakter hatalari yer almaktadir, bu sebepten dolayi yasanan hatalarda affiniza siginiyorum.